سامانه پیامکی : 100058309

شماره مرکزی : 58309-021

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت بیماری کرونا در تهران را بسیار نگران کننده دانست و گفت: در هفت یا هشت ماه اخیر با این وضعیت مواجه نشده بودیم ادامه این روند می‌تواند تعداد بستری و مرگ و میرها را به طوری چشمگیر افزایش دهد.

مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: این وضعیت سبب شده تا ظرفیت برخی از بیمارستان های تهران تقریبا تکمیل باشد و به سختی امکان پذیرش بیمار جدید را داشته باشند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل، معاونت درمان وزارت، درمان و آموزش پزشکی طی بخشنامه ای پذیرش بیماران غیر اورژانسی را تا اطلاع ثانوی در شهر تهران ممنوع کرد تا ظرفیت پذیرش افزایش یافته و شرایط خدمت دهی بهتر به بیماران کرونایی فراهم شود.

مردانی گفت: با رعایت نکردن توصیه های بهداشتی تاکنون خیلی از خانواده ها با از دست دادن عزیزان خود عزادار شده اند و با ادامه این روند متاسفانه ممکن است خانواده های بیشتری، عزیزان خود را از دست دهند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران یکشنبه 20 مهر درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در این کشور گفت: در 24 ساعت گذشته 251 بیمار به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 28 هزار و 544 نفر رسید.
لاری درباره شمار مبتلایان به کرونا نیز اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 3 هزار و 822 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد که هزار و 724 نفر از آنها بستری شدند. بنابراین مجموع بیماران به 500 هزار و 75 نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت ایران، تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را 4 هزار و 482 نفر اعلام کرد و افزود: خوشبختانه تا کنون 406 هزار و 389 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. تاکنون چهار میلیون و 312 هزار و 514 آزمایش تشخیص کووید-19 در کشور انجام شده است.
وی در ادامه افزود: تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری درباره استان‌های در شرایط هشدار بیماری نیز گفت: استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.